Małżeństwo w Indiach

Małżeństwo

Dowodem na to, jak mocno podziały kastowe zakorzenione są w świadomości Hindusów, jest sposób, w jaki wybiera się tu życiowego partnera. Wystarczy przejrzeć ogłoszenia matrymonialne, jakie zamieszczają tutejsze czasopisma, a obecnie nawet Internet, aby przekonać się, że małżeństwa poza własną kastą, nawet wśród bogatych i wykształconych ludzi, należą do rzadkości. Wynajdywaniem odpowiedniego partnera zazwyczaj zajmują się rodzice, chociaż trzeba przyznać, że ostatnio coraz modniejsze stają się małżeństwa z miłości, szczególnie wśród mieszkańców większych miast.

Rodzice zastanawiający się nad wyborem przyszłego zięcia lub synowej biorą pod uwagę nie tylko pochodzenie i sytuację finanasową ich rodziny, ale też atrakcyjny wygląd, a nawet znaki zodiaku i horoskopy, określające zgodność charakterów przyszłych małżonków.

Z małżeństwem nierozerwalnie związany jest obowiązujący w tym środowisku posag. W przeszłości mianem tym określano dar rodziców dla córki na nową drogę życia, ofiarowywany, by posiadała ona coś własnego i mogła z kolei zapewnić podobny podarunek własnej córce. Dzisiaj jednak posag określa pozycję rodziny panny młodej w społeczeństwie: im wspanialsza ceremonia ślubna i bogatszy posag, tym większym szacunkiem darzy się rodziców wydających córkę za mąż.

Wprawdzie obyczaj ten został oficjalnie zakazany, jednak nadal większość związków małżeńskich uzależniona jest od wysokości posagu. Uboższe rodziny zmuszone są zaciągać pożyczki, zwykle na bardzo niekorzystnych warunkach, by zapewnić swym córkom godny posag, a także wyprawić wspaniałe wesele i przygotować wystawną ucztę. W efekcie przez resztę życia spłacają długi, lub jeśli nie stać ich na to, pracują jako wyrobnicy.

Wysokość posagu uzależniona jest od wielu czynników, ale suma ta prawie zawsze jest duża. Zazwyczaj bierze się pod uwagę status społeczny i wykształcenie przyszłego zięcia. Jeżeli kobieta ma zamiar poślubić mężczyznę z tytułem uniwersyteckim, lekarza lub innego dobrze zarabiającego specjalistę, albo np. posiadacza Zielonej Karty (zezwalającej na pobyt w USA), rodzice powinni podarować jej w posagu nie mniej niż 20 000 $.

Według tutejszego prawa, małżeństwa mogą zawierać tylko kobiety, które ukończyły 18 lat, jednak w praktyce rzadko się tego przestrzega. Pomiędzy 10 a 14 rokiem życia wychodzi za mąż 8% dziewcząt, a 50% kobiet jest już zamężna w wieku od 15 dol9 lat. Średni wiek na zawarcie małżeństwa dla kobiety wynosi 18,3, zaś dla mężczyzny – 23,3. Hindusi bardzo cenią dziewictwo, które jest jednym z najważniejszych warunków, jakie musi spełnić kobieta, aby zostać żoną.