Dharamsala (Dharamśala)

Kursy medytacji

Zgodnie z tradycją buddyjską Nowy Rok obchodzony jest w marcu. Od wielu już lat po zakończeniu uroczystości noworocznych Dalaj Lama przez dziesięć dni wygłasza nauki. Jak można się domyślić, najwięcej turystów przyjeżdża do Dharamsali właśnie w tym czasie. Ponieważ przeważają wśród nich przybysze z Zachodu, większość kursów medytacji organizowanych jest w marcu. W bibliotece, w McLeod Gańdź, odbywają się kursy dla osób dopiero rozpoczynających naukę medytacji; chętni mogą też zapisać na kursy języka tybetańskiego, prowadzone przez nauczycieli z Tybetu.

Kursy buddyzmu są organizowane w oferującym zakwaterowanie TUshita Retreat Centre (4366; faks 23/374). Ośrodek prowadzony jest zarówno przez mnichów pochodzących z Tybetu, jak i tych, którzy przybyli do Indii z Zachodu. W kursach mogą uczestniczyć także osoby, które nie wynajmują tu noclegów. Cena jednego dnia kursu wynosi 80 INR, za posiłki trzeba zapłacić dodatkowo 75 INR. Nocleg w sali sypialnej kosztuje 33 INR, pokój ze wspólną łazienką 55-90 INR, a pokój jednoosobowy z łazienką 65 INR. Małżeństwa otrzymują oddzielne pokoje.

Oprócz różnych organizacji, prowadzeniem kursów zajmują się również mnisi mieszkający w tutejszych klasztorach.

Spacery

Malownicze położenie, a zwłaszcza kuszący widok wznoszącego się od strony McLeod Gańdź skalistego pasma Dhau-ladhar, czyni z Dharamsali wymarzone miejsce na wyprawy po okolicy.

Jedna z ciekawszych tras spacerowych, rozpoczynających się w McLeod Gańdź, prowadzi do położonego 2 km dalej Bhagsu. Wędrowiec zwiedzi tu starą świątynię, obejrzy źródełko i kopalnię oraz posłucha szumu niewielkiego wodospadu. Turyści często przychodzą tu na piknik. Jezioro Dal położone jest 3 km od McLeod Gańdźu, powyżej Tibetan’s Children Village School. Woda w jeziorze nie jest jednak pierwszej czystości, a sama okolica nie ma niczego ciekawego. Znacznie bardziej interesująca może okazać się wyprawa do Dharamkotu, leżącego w tej samej odległości co jezioro Dal. Tutaj także przybywają wycieczki na pikniki, gdyż miejsce jest piękne – tych widoków gór nikt nigdy nie zapomni.

Do położonego u stóp Dhauladharu Triundu (2827 m) prowadzi 8-kilometrowy szlak z McLeod Gańdźu. Granica wiecznych śniegów rozpoczyńa się 5 km dalej, w Ilaka (Ilaqa). Zakwaterowanie – w Forest Rest House.

Instytut Alpinistyczny (Mountaineering Institute), znajdujący się pół kilometra na północ od McLeod Gańdźu, w okresie od kwietnia do grudnia organizuje dziesięciodniowe wyprawy w góry. Grupa ochotników musi składać się co najmniej z dziesięciu osób. Koszt wyprawy (wraz ze wszystkimi dodatkami) wynosi 1500-200 INR od osoby. Na żądanie turystów pracownicy instytutu prowadzą również kursy wspinania skałkowego. Osoby planujące własną wyprawę mogą wypożyczyć z instytutu namioty i śpiwory oraz wynająć przewodników. Dobrze byłoby zaopatrzyć się również w sprzedawane tu książki, np. Treks & Passes of Dhauladhar & Pir Panjal (Trasy i przełęcze w Dhauladhar i Pir Pańdźalu).

Noclegi

Noclegi Dharamsala – W dolnym mieście nie ma zbyt wiele hoteli; znacznie lepszą bazę noclegową posiada McLeod Gańdź.
Spośród tanich hoteli najlepszą opinią cieszy się Busera Lodge, w pobliżu Dhau-ladhar Hotel. Dwuosobowe pokoje z łazienką, duże i czyste, kosztują 75 INR. Jeszcze tańsze zakwaterowanie oferuje położony daleko od centrum Rising Moon Hotel & Restaurant. Cena noclegu zarówno w sali sypialnej, jak i w pokoju (niektóre z łazienką) wynosi 50 INR.

Jedynym hotelem w Dharamśali, mogącym ubiegać się o miano luksusowego, jest prowadzony przez HPTDC Dhauladhar Hotel (2107). Pokoje w cenie 337-400 INR. Na miejscu jest restauracja oraz taras – piwosze otrzymają tu swój kufel piwa, romantycy zadowolą się wspaniałym zachodem słońca.

Noclegi McLeod Gańdź – Większość turystów z Zachodu zatrzymuje się w McLeod Gańdźu, usytuowanym 500 m powyżej (i w odległości 10 km) głównej części miasta. Społeczność tybetańska zbudowała tu sieć hoteli i restauracji. Dzielnica cieszy się popularnością, dlatego wskazane jest dokonanie wcześniejszej rezerwacji, przede wszystkim w marcu, kiedy Dalaj Lama wygłasza nauki.

W północnej części McLeod Gańdźu znajdują się trzy hotele oferujące pokoje z najładniejszymi widokami. Przy końcu długich schodów wznosi się Paljor Gakyil Guest House (22/571, nie można jednak dokonywać wcześniejszych rezerwacji). Ten wyśmienity hotel prowadzi sympatyczna para małżeńska z Tybetu. Ludzie ci przez kilka lat mieszkali w Europie i dlatego władają językiem francuskim, niemieckim i angielskim. Ceny nie są zbyt wygórowane. Za pokój dwuosobowy z łazienką płaci się 110 INR; 220 INR kosztuje pokój z dywanem, stałym dopływem ciepłej wody i pięknym widokiem. Za 24 INR można wynająć nocleg w niewielkiej sali sypialnej.

Pobliski Kalsang Guest House (022/609) jest nieco większy i oferuje pokoje ze wspólną łazienką za 45-75 INR. Za pokój dwuosobowy z łazienką i ciepłą wodą trzeba zapłacić 135-250 INR. Przy tej samej ulicy, ale nieco poniżej, usytuowany jestSeraj Hills Lodge (a22/580); ceny zbliżone do tych z Kalsang Guest House.

Kilka hoteli jest przy drodze do Bhagsu, na wschód od przystanku autobusowego. Działający już od wielu lat hotel Tibet należał niegdyś do najtańszych w mieście. Po przeprowadzonym remoncie standard oferowanych usług znacznie się polepszył i dziś jest to jeden z najdroższych hoteli w okolicy. Pobyt w komfortowych pokojach z łazienką kosztuje 350-500 INR. Mniej zamożni turyści mogą udać się do usytuowanego po drugiej stronie ulicy Lhasa Guest House. Za pokój ze wspólną łazienką płaci się 65 INR, pokoje z łazienką są w cenie 175 INR. Drogą w kierunku Baghsu dojdziemy do Koko Nor Hotel. Noclegi kosztują tu od 50 do 100 INR. Tanim i cieszącym się popularnością hotelem jest Green Hotel, oferujący pokoje bez łazienki za 35-60 INR. Cena pokoju z łazienką wynosi 100 INR. Kilka hoteli, m.in. Shan-grila Guest House \Hotel Snow Pałace, znajduje się przy głównej Jogibara Road.

Nieco niżej, przy odchodzącej na lewo wąskiej alei są dwa popularne pensjonaty. Drepung Loseling Guest House (23/ 187) prowadzą mnisi z klasztoru Drepung w Karnatace. Pokoje (wszystkie dwuosobowe z łazienką) należą do lepszych w mieście i kosztują 125 INR (pokój z zimną wodą), 165 INR (z ciepłą wodą) i 220 INR (najbardziej komfortowe, z najładniejszym widokiem). Turyści mogą skorzystać również z sali sypialnej (25 INR).

Tuż obok znajduje się równie dobry Tibetan Ashoka Guest House (22/763). Za nocleg w czystych i miłych pokojach płaci się 45-55 INR (ze wspólną łazienką) lub 165-205 INR (pokój dwuosobowy z łazienką). Dzięki usytuowaniu na skraju miasta, dodatkową atrakcją hotelu są piękne krajobrazy.

Tani jest Kailash Hotel przy Tempie Road. Znajdujący się przy równoległej ulicy Om Hotel cieszy się dużą popularnością, aby się tu dostać, trzeba zapisać się najpierw na listę oczekujących. Pokoje ze wspólną łazienką kosztują 35-70 INR.

Ladies Venture Guest House, to nowo wybudowany, schludny i świetnie prowadzony hotel – przy uliczce wiodącej do biblioteki. Za pokój jedno- i dwuosobowy płaci się odpowiednio 125 i 175 INR (jedna łazienka na dwa pokoje). Pokój z łazienką jest droższy i wynosi 150-250 INR. W drodze do hotelu zobaczymy nieco tańszy Kalsang Boni o International Guest House. Mili właściciele oferują pokoje za 90 INR (ze wspólną łazienką) oraz za 150 INR (z łazienką).

Jednym z najlepszych i równocześnie najdroższych hoteli jest Chonor House (22-006; faks 22-010), w pobliżu klasztoru, na południe od McLeod Gańdźu. Do wynajęcia jest tu pięć pokoi dwuosobowych z łazienką (800 INR) oraz sześć pokoi jednoosobowych z jedną łazienką na dwa pokoje (600 INR). Hotel prowadzi Tibetan Department of Religion & Culture (Tybetański Urząd ds. Religii i Kultury); wnętrze zostało urządzone przez rzemieślników z Norbu Linka, nowego klasztoru finansowanego przez Japończyków.