Dharamsala (Dharamśala)

Noclegi Okolice – Zakwaterowanie można również znaleźć w wioskach położonych wokół Dharamsali. W Bhagsu, oddalonym o 20 minut drogi od przystanku autobusowego w McLeod Gańdźu, noclegi oferuje m.in. Sunil Lodge. Pokój ze wspólną łazienką kosztuje tu 30-45 INR. Można też wynająć chatki z łazienką i ciepłą wodą.

Po trwającym 50 minut spacerze dojdziemy do wioski Dharamkot – jest tu spokojniej niż w Dharamsali czy Bhagsu. W pensjonatach, niewielkich, są pokoje z łazienkami i bez w cenie od 30 do 100 INR za dzień.

Gastronomia

Turyści, którym znudziło się już jedzeniecM i ryżu, niech dla odmiany wybiorą się do którejś restauracji w McLeod Gańdźu, specjalizujących się nie tyłków potrawach indyjskich i tybetańskich, ale również w ulubionych przez przyjezdnych z Zachodu daniach, np. w bananowych naleśnikach.

Pyszne potrawy kuchni tybetańskiej po-dawanesąw Tsongkha Restaurant, urządzonej na najwyższym piętrze budynku. Właściciele lokalu to niedawni mieszkańcy Tybetu. Wszystkie przygotowywane przez nich dania są bezmięsne.

Polecamy szczególnie dania z tofu (danie składające się z ryżu, warzyw i smażonegofo/if kosztuje 27 INR), smaczne są też momo. Jedyną wadą jest nieco opieszała obsługa.

Dobrą opinią wśród smakoszy cieszy się prowadzona przez sympatyczną rodzinę Yak Restaurant. Codziennie rano wypieka się tu mnóstwo momo i dzięki temu goście są szybko obsługiwani. Za podane do zupy momo z baraniną lub wegetariańskie płaci się 14 INR.

Potrawy najbardziej zbliżone do dań z Zachodu podaje się w Cafe Shambala, zarządzanej przez przyjeżdżającego czasami do miasta Richarda Gere’a. Restauracja słynie przede wszystkim z „wiejskiego śniadania”, składającego się z jajek, ziemniaków i jarzyn. Na deser szef kjuchni poleca osiem rodzajów naleśników, m.in. z jabłkami i serem.

Dania kuchni indyjskiej można zjeść w Gakyi Restaurant, słynącej głównie mmesli (25 INR). W tej samej części miasta znajdują się jeszcze Arotna, Snowland oraz Tibet Memory, w której każdego wieczoru wyświetlane są najnowsze filmy wideo (5 INR).

Naprzeciwko przystanku autobusowego jest McLLo Restaurant. Lokal cieszy się zasłużenie dobrą opinią, trzeba przygotować się jednak na to, iż ceny są tu dość wysokie. Przyjemna atmosfera i wspaniałe widoki umilają konsumpcję dań kuchni zachodniej i indyjskiej. Jednakże najlepsze indyjskie potrawy serwowane są wAshoka Restaurant. Usytuowana w pobliżu Shangri La (potrawy chińskie i tybetańskie), specjalizuje się też w wypieku pysznych ciast bananowych, cytrynowych z dodatkiem twarogu oraz szarlotek. Turyści chętnie zaglądają do restauracji w hotelu Om.

Łasuchy powinni udać się do Chocolate Log, przy drodze prowadzącej do biblioteki. Lokal słynie nie tylko z wypieku najlepszych ciastek – ogromną popularność przynoszą mu również wyśmienite smakołyki rumowe, pyszne śniadania i podawany na obiad ąuiche (kiće). Nieczynny wieczorem i w poniedziałki.

W Dharamsali godną polecenią jest restauracja w hotelu Dhauladhar. Na obiad można też wybrać się do Rising Moon Hotel, gdzie podawane są tanie dhabas.

Rozrywki

Turystom mającym ochotę na drinka polecamy trzy najpopularniejsze lokale: McLLo Restaurant, usytuowany tuż obok Friend’s Corner, oraz nieco obskurny bar w hotelu Tibet.

Połączenia

Samolot We wtorki i czwartki samoloty linii Jagson Airlines odlatują do Delhi (100 $) i Kulu (49 $) z lotniska Kangra (Kangra Airport) w Gaggal, położonym 15 km za Dharamśalą.

Autobusy Główny dworzec autobusowy znajduje się w Dharamśali, niecałe 300 m poniżej biura turystycznego. Odjeżdżają stąd wszystkie autobusy dalekobieżne. Autobusy kursujące z przystanku w McLeod Gańdź przeznaczone są przede wszystkim do przewozu pasażerów na dworzec w Dharamśali. Pierwszy autobus z McLeod Gańdź do Dharamśali odjeżdża o 4.00.

Bilety kolejowe można zarezerwować w punkcie rezerwacji kolejowych, mieszczącym się na dworcu autobusowym. Należy jednak pamiętać, iż obsługa biura może w ciągu jednego dnia dokonać zaledwie dwóch rezerwacji i tylko na jeden pociąg.
Do Śimli i Delhi odjeżdżają dziennie cztery autobusy, a do pozostałych miejscowości jeden lub dwa.

Komunikacja

Dolne miasto oddalone jest prawie 10 km od McLeod Gańdźu. Przejazd z jednej dzielnicy do drugiej trwa 45 minut i kosztuje 4 INR. Autobusy kursują co godzinę. Na trasie jeżdżą również Maruti van-taxis, cena przejazdu wynosi 60 INR. Kto chce przebyć tę drogę na piechotę, powinien kierować się uliczką biegnącą w dół koło biblioteki, spacer zabierze wówczas niecałe 40 minut.

PIESZE WYPRAWY Z DHARAMŚALI

Jednym z wielu szlaków, przecinających pasmo Dhauladhar, jest trasa prowadząca do przełęczy Indrahar. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż wyprawy po Dhauladharu należą do najtrudniejszych, na przykład niełatwa i wyczerpująca wspinaczka do Indraharu. Aby uniknąć niepowodzeń, najlepiej wynająć przewodnika z McLeod Gańdźu. Koszt wyprawy jednodniowej wynosi około 200 INR.

Szlak do przełęczy Indrahar rozpoczyna sięw McLeod Gańdźu i prowadzi do Triundu (3-4 godz.), gdzie można zatrzymać się na noc; noclegi oferuje Rest House. Z Triundu idzie się dalej do groty Laheś (Lahesh Cave; 4-5 godzin), za którą już się ciągnie przełęcz (4350 m). Aby się do niej dostać, trzeba jeszcze pokonać ostatnie stronie podejście. Nagrodą za trud wspinaczki są roztaczające się stąd wspaniałe widoki. Szlak biegnie dalej, prowadząc w dół do obozu w Catru Parao (Chatru Parao; 6-7 godzin), a następnie do wioski Kuarsi (5-6 godzin). Wytrwali turyści mogą zdecydować się jeszcze na sześciogodzinną trasę do Maćhetaru (Machhetar), skąd po 5 godzinach jazdy autobusem wysiądą w Ćambie (Chamba).