Manali

Manali, położone na północnych obrzeżach doliny Kulu, jest najpopularniejszą miejscowością wypoczynkową w okolicy. Nie gasnące zainteresowanie tym miastem z pewnością jest spowodowane pięknem krajobrazu, ponadto są tu liczne szlaki górskie i dobrze rozwinięte zaplecze turystyczne.

Na przełomie lat 70. i 80. Manali przyciągało liczne grupy hipisów z Zachodu, a to z racji… dobrej jakości marihuany uprawianej w okolicy. Wprawdzie w pobliskich wioskach nadal mieszkają małe społeczności hipisów, jednakże od około dziesięciu lat Manali jest już zupełnie innym miastem. Dziś, zamiast zbuntowanej młodzieży, przyjeżdżają tu przede wszystkim indyjscy nowożeńcy. Rozbudowana sieć hoteli gwarantuje im udany miesiąc miodowy. Ze względu na swą popularność, Manali nie należy do miast najspokojniejszych, ale i tak warto się tu zatrzymać choć na kilka dni. Malownicze położenie miasta i urocze okoliczne wioski przyciągają turystów. Miłośnicy pieszych wędrówek mogą wybrać się na dwudniową wyprawę rozpoczynającym się w Manali szlakiem do Lehu w Ladakhu.

Dawny urok starówki Manali zniknął w natłoku hoteli, przez co znacznie efektowniej prezentują się nie zabudowane tereny wokół miasta. Główną gałęzią gospodarki była dotychczas uprawa sadów jabłoniowych. Jednakże wiele z nich zamieniono na kempingi lub sprzedano pod budowę nowych hoteli i dziś miasto najwięcej zysków czerpie z turystyki.

Planując wyjazd do Manali, miejmy na uwadze, że niskie temperatury utrzymują się tu dość długo i śnieg leży nawet do końca marca.

Orientacja i informacje

Przystanek autobusowy i większość restauracji znajduje się przy głównej ulicy w Manali. Tutaj też jest biuro turystyczne (2325), a naprzeciwko postój taksówek. Świetnie prowadzone biuro służy wykazem hoteli z podanymi cenami, a także cennikiem taryf na przejazdy taksówkami.

W centrum handlowym mają swoje siedziby biura podróży zajmujące się organizowaniem wypraw w góry. Większość biur działała wcześniej w Kaszmirze, jednak nie sprzyjająca turystyce sytuacja polityczna zmusiła właścicieli do zawieszenia działalności i przeniesienia się do Manali.

Ostrzeżenie Manali słynie m.in. z uprawy marihuany. Oprócz prywatnych plantacji, często można napotkać poletka dziko rosnącej marihuany. Lepiej jednak nie kusić losu i powstrzymać się od jej zbierania. Posiadanie marihuany jest nielegalne, a złapanie przez policję grozi nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Świątynia Hadimby

W odległości 1 km od biura turystycznego, na niewielkiej leśnej polanie znajduje się ponura drewniana świątynia bogini Hadimby, jednej z głównych bohaterek święta Dussehra.

W eposie Mahabharaty Hadimba przedstawiona jest jako żona Bhimy, syna króla Pandu. Pochodząca z 1553 r. budowla nazywana jest też świątynią Dhungri. Co roku w maju obchodzone jest tu najważniejsze święto w Manali. Mogą w nim uczestniczyć również osoby nie będące wyznawcami hinduizmu.

Stare Manali

Stara część Manali stanowi obecnie oddzielną wioskę, oddaloną o 2 km od nowego miasta. Aby się tam dostać, trzeba przejść na drugą stronę strumienia Manalsu i kierować się dalej drogą prowadzącą pod górę. Stare Manali cieszy się popularnością głównie wśród mniej zamożnych turystów, którzy znajdują tu tanie noclegi. W centrum starej wioski wzniesiono niedawno świątynię.

Klasztor tybetański

W niedawno zbudowanym pięknym klasztorze wyrabia się i sprzedaje wspaniałe dywany oraz wiele innych tybetańskich rękodzieł.

Narty

Biura turystyczne w Manali zajmują się organizowaniem wyjazdów na narty do Solang Nullahu (zob.: Okolice Manali). Sprzętu nie trzeba przewozić z Manali, gdyż wypożyczalnie znajdują się również w Solangu. Zamożniejsi turyści mogą wynająć helikopter (600 $ za dzień), którym dostaną się na dziewicze stoki. Rezerwacji lotów helikopterem dokonuje się w Himalayan Joumeys (2365; faks 3065), PO Box 15, Manali, 175131 (w pobliżu State Bank Of India), reprezentującym biuro Himachal Helikopter Skiing.

Wyprawy z przewodnikiem

Guy Robins & Gerry Moffat organizują trwające od jednego do trzech dni spływy tratwą po rzece Beas. Biuro urządza też wycieczki krajoznawcze, m.in. do Spiti, wyprawy rowerami górskimi oraz spływy kajakowe, zarówno dla wprawnych kajakarzy, jak i dla zupełnie początkujących. Szczegółowych informacji udziela biuro Himalayan Journeys (patrz wcześniej).

Od pewnego czasu organizacją spływów na tratwach zajmują się również inne biura podróży. Sezon na tego typu wyprawy trwa w Manali od maja do sierpnia, a koszt wycieczki wraz z obiadem wynosi 600 INR od osoby.

W sezonie codziennie organizowane są wycieczki autobusowe do przełęczy Rohtang (100 INR; wyjazd o 9.00, powrót o 16.00). Z tych ofert korzystają głównie mieszkańcy Indii, którzy tam jadą, aby zobaczyć – i dotknąć – śnieg. Specjalne wyprawy są organizowane do Manikaranu (jest tam świątynia sikhijska oraz gorące źródła; 140 INR) i do zamku w Nagarze (100 INR).