Noclegi w Indiach

Tanie hotele

Turyści przyjeżdżający do Indii znajdą w tym kraju mnóstwo tanich hoteli, począwszy od brudnych „nor”, za które rzecz jasna płaci się niewiele, a skończywszy na niedrogich i stosunkowo wygodnych hotelach. Nawet tam, gdzie za nocleg dla dwóch osób płaci się tylko 120 INR lub mniej, można zawsze spodziewać się w pokojach wentylatorów, łóżek z moskitierą oraz łazienek.

Hotele w tym kraju dzieli się na „zachodnie” (droższe) oraz „indyjskie” (tańsze). Te drugie zazwyczaj są skromnie umeblowane, od „zachodnich” odróżniają je też typowe azjatyckie toalety, bez muszli klozetowych, za to z dwoma miejscami na stopy. Nie jest to jednak regułą, gdyż bardzo często można trafić do hotelu o wysokim standardzie, lecz wyposażonym w indyjskie toalety, gdzie indziej zaś oferuje się „zachodnie” toalety, lecz miejsce to odstrasza nawet najmniej wymagających turystów. W niektórych pensjonatach można się nawet natknąć na muszle klozetowe, na których brzegach widnieją ślady stóp!

Chociaż zazwyczaj płaci się za noclegi w pokojach jedno- lub dwuosobowych, często może się zdarzyć, że do pokojów przeznaczonych dla dwóch osób wstawia się jeszcze jedno łóżko, co podwyższa zyski o ok. 25 %. Jeśli ma się na to ochotę, można potargować się przy uiszczaniu zapłaty.

Uwaga! w ośrodkach chętnie odwiedzanych przez turystów ceny noclegów idą w sezonie w górę.

Większość hoteli, nie tylko tanich, działa w systemie 24-godzinnym. Oznacza to, iż zakwaterowanie odbywa się o 20.00, zaś wymeldowanie o 20.00. Niestety, jeżeli ktoś przybywa do miasta o 8.00, zmuszony jest czekać na wolne miejsce aż do 20.00. Zasady te są inne w każdym regionie; czasami goście opuszczają pokoje w południe, zaś w górskich ośrodkach o 9.00 lub nawet 7.00. Dlatego tuż po przybyciu do hotelu należy zaznajomić się z panującymi w nim przepisami. W niektórych hotelach można przedłużyć pobyt o dodatkowe kilka godzin, płacąc pół ceny dobowej.

Drogie hotele

Poza obrębem większych miast i ośrodków turystycznych raczej trudno znaleźć wysokiej klasy hotel o międzynarodowej sławie, z klimatyzacją w pokojach i basenem, przeznaczonym wyłącznie dla gości. Kraj ten pokrywa jednak sieć hoteli, z których najlepsze należą do Taj Group. Wśród nich znajduje się luksusowy Taj Mahal Intercon-tinental w Bombaju, romantyczny Rambagh Pałace w Dźajpurze oraz nie mniej atrakcyjny Lake Pałace w Udajpurze. Inna firma hotelarska, Oberoi, znana jest nie tylko w Indiach, ale i za granicą. Przedsiębiorstwo Clarks posiada niewielką sieć hoteli, m.in. w Benaresie i Agrze. Wśród pozostałych firm wyróżniają się: Welcomgroup (współpracująca z Sheratonem), Ritz, Casino oraz Centaur, znajdujący się pod patronatem indyjskich linii lotniczych.

Właścicielem sieci dobrych hoteli jest również ITDC, która w tej roli występuje pod nazwą Ashok. Jej hotele znajdują się w prawie każdym indyjskim mieście.

W większości drogich hoteli przyjmuje się gości w południe.

W grudniu i styczniu podróżni, zatrzymujący się w pokojach wyposażonych w urządzenia klimatyzacyjne, mogą starać się o zniżkę.

Kwatery prywatne

Zakwaterowanie w mieszkaniach indyjskich rodzin może okazać się niezwykle pouczającym doświadczeniem, zwłaszcza dla turystów, którzy znużeni obsługą hotelową chcieliby bliżej poznać życie codzienne i zwyczaje panujące w tym egzotycznym kraju.

Noclegi w kwaterach prywatnych załatwiają biura turystyczne, które dysponują listą rodzin oferujących turystom schronienie pod swym dachem. Możliwe jest to jednak tylko w trzech miastach Radźastha-nu: w Dźajpurze, Dźodhpurze i Udajpurze. Koszt noclegu wynosi od 150 INR wzwyż, w zależności od warunków. Ten program, którego patronem jest Radźasthańska Korporacja ds. Rozwoju Turystyki, (Rajasthan Tourism Developement Corporation -RTDC)nosi tutaj nazwę Paying Guest Scheme.