OKOLICE CHANDIGARHU – Pinjore (Pińdźaur)
Zdobiące Pińdźaur ogrody Jadawindry zaprojektował Fidaj Khan, mleczny brat Aurangzeba, będącego autorem pakistańskiego meczetu Badszahi w Lahaurze. Wśród ogrodów, położonych 20 km za Ćandigarhem, niedaleko Kalki, wznosi się pałac Śiś Mahal, przypominający mogol-skie budowle w Radżastanie. Nieco poniżej znajduje się pałac Rang Mahal oraz zbudowany na planie sześcioboku Dźal Mahal. Atrakcją parku są wydry oraz inne zwierzęta umieszczone w niewielkim zoo. Ogrodowe fontanny czynne są tylko w weekendy.
Prowadzony przez biuro turystyczne Haryana Tourism Yadavindra Gardens Budgerigar Motel ((01733)2855) oferuje pokoje z klimatyzacją za 350 INR. Autobusy, kursujące z Candigarhu co godzina, zatrzymują się przed wejściem do parku.
Z CANDIGARHU DO DELHI
Na 260-kilometrowej trasie z Ćandigarhu do Delhi, będącej odcinkiem Grand Trunk Road, znajdziemy wiele obiektów wartych obejrzenia. Pamiętajmy, że ta droga należy do najruchliwszych w Indiach.
Karnal i Kurukszetra
Opisane w Mahabharacie (epos przedstawiający dzieje wojny między Pandawami i Kaurawami) wydarzenia miały miejsce prawdopodobnie w Karnalu, oddalonym o 118 km od Delhi, oraz w okolicach Kurukszetry, nieco dalej na północ. W 1739 r. Nadir Szach, który zdobył i ograbił Delhi, a słynny Pawi Tron wywiózł do Persji, pobił w Karnalu władcę Mogołów, Mu-hammada Szacha.
Podczas zaćmień słońca nad sztuczne jezioro w Kurukszetrze przybywają miliony pielgrzymów. Wierzą, iż w jeziorze zbierają się wówczas wody ze wszystkich świętych miejsc w Indiach i że w tym dniu nabierają wyjątkowych właściwości oczyszczających. W miasteczku warto zobaczyć też zadziwiająco mały meczet Lal Masdżid oraz pięknie zaprojektowany grobowiec.
Gharaunda
Brama wjazdowa do starego seraij (gospoda) Mogołów wznosi się w zachodniej stronie wioski, położonej 102 km na północ od Delhi. Przy drodze prowadzącej z Delhi do Lahauru Szach Dżahan kazał zbudować zajazdy i ustawić kamienie milowe (kos minars). Parę kamieni zachowało się do dziś, a po serajach zostały nieliczne ruiny.
Panipat
Oddalone o 92 km na północ od Delhi Panipat słynie z much – podobno jest ich tu najwięcej w całych Indiach. Miasteczko padło ofiarą zemsty pochowanego w miasteczku muzułmańskiego świątobliwego męża. Wypędził on bowiem z Panipatu wszystkie muchy. Kiedy jednak mieszkańcy zaczęli narzekać, iż nie było to aż tak bardzo potrzebne, świątobliwy nie tylko przywołał muchy z powrotem, ale i pomnożył ich liczbę tysiąckrotnie.
Trzy słynne bitwy miały miejsce w Pa-nipacie. W 1526 r. władca Kabulu Baber pokonał sułtana Dehli, Ibrahima Lodiego, co dało początek panowania dynastii wielkich mogołów. Trzydzieści lat później w tym samym miejscu Akbar doprowadził do ostatecznego upadku dynastię Patha-nów. Ostatnia bitwa odbyła się w 1761 r., gdy panujący po Mogołach Marathowie zostali pokonani przez afgańskie wojska dowodzone przez Ahmada Szacha Duraniego.
Z DELHI DO SIRSY
Prowadząca na północny zachód trasa z Delhi do Sirsy wiedzie przez Harjanę, w kierunku Pendżabu i Pakistanu, na południe od drogi z Delhi do Amritsaru. Kursujące ze stolicy Indii pociągi przejeżdżają przez oddalony o 70 km na północny zachód Rohtak. Miejscowość ta leżała dawniej na granicy pomiędzy terytorium sikhów a państwem Marathów.