Ceny biletów
Koszty podróży zależą od dystansu, jaki się pokonuje. W informatorach kolejowych wyszczególniono odległości między stacjami, co pozwala w prosty sposób obliczyć cenę biletu na daną trasę. Jeżeli kupiłeś bilet na trasę o długości ponad 400 km, możesz przerwać podróż na jeden dzień, pod warunkiem, że na pierwszym odcinku trasy przejechałeś 300 km. W ten sposób nie musisz już kupować nowego biletu i, rzecz jasna, oszczędzasz trochę pieniędzy.
Orientalne ceny, podane w tym przewodniku dotyczą głównie pociągów ekspresowych, a nie osobowych.
Rezerwacja miejsc
Koszty rezerwacji miejsc w pociągach są niewielkie, zazwyczaj jednak traci się mnóstwo czasu, chcąc załatwić tę sprawę, gdyż tylko w większych miastach wprowadzono systemy rezerwacji komputerowej.
W Delhi, Bombaju, Kalkucie i Madrasie w biurach rezerwacji znajdują się osobne kasy, obsługujące tylko zagranicznych turystów, co niewątpliwie jest dużym udogodnieniem. Pracujący tam urzędnicy są zazwyczaj bardzo życzliwi i udzielają wyczerpujących informacji na temat najlepszych połączeń kolejowych.
Rezerwacji miejsc można dokonać nawet 6 miesięcy przed podróżą; najlepiej załatwić to jak najwcześniej. Na miejscówkach wypisany jest numer wagonu i kuszetki, a w każdym wagonie dodatkowo wywiesza się listę z nazwiskami pasażerów. Podobny wykaz znajduje się na tablicy informacyjnej na odpowiednim peronie. Pod tym względem chyba żadna kolej na świecie nie dorówna indyjskiej.
Podobnie jak na dworcach autobusowych, również i tutaj nad niektórymi kasami umieszcza się tablice informujące o oddzielnej kolejce dla kobiet (Ladies’ Queue).
Rezerwacja kuszetki w 1. klasie z klimatyzacją kosztuje 25 INR, w zwykłej – 15 INR, tyle samo co miejsce siedzące w 1. klasie z klimatyzacją. Zarezerwowanie miejsca leżącego w przedziale 2. klasy z 3-piętrowymi łóżkami kosztuje 10 INR, zaś za miejscówkę w wagonie 2. klasy trzeba zapłacić 5 INR. W tym ostatnim przypadku rezerwacją objęte są tylko nieliczne pociągi. W niektórych superszybkich ekspresach opłaty mogą być nieco wyższe.
Jeżeli na dany pociąg zabraknie miejscówek, można wówczas wykupić bilet Reservation Against Cancellation (RAC), który również upoważnia do zajęcia miejsca siedzącego. Przed odjazdem okazuje się go konduktorowi, który ma za zadanie znaleźć pasażerowi wolne miejsce. Niestety, zazwyczaj zabiera to sporo czasu, nawet ponad godzinę. Posiadacze biletów RAC mogą podróżować pociągiem, na który zabrakło miejscówek, nawet jeśli nie znajdzie się dla nich wolne miejsce. Turyści podróżujący w grupach, którzy wykupili bilety RAC, muszą liczyć się z tym, iż zostaną rozlokowani w różnych przedziałach.
Ten, kto nie zdążył wykupić miejscówki, nie powinien się zbytnio przejmować, lecz po prostu udać się do któregoś z wagonów objętych całkowitą rezerwacją miejsc. Co prawda istnieje ryzyko, że zapłaci karę za „jazdę bez biletu”, lecz jest ona niewielka, a konduktorzy zazwyczaj patrzą przez palce. Najczęściej godzą się wyszukać pasażerowi miejsce, pod warunkiem, że zapłaci on za bilet i miejscówkę. Sposób ten może przynieść korzyści jedynie podczas podróży w dzień. Nocą wszystkie zarezerwowane miejsca są zajęte. Gdy brakuje wolnych miejsc, trzeba niestety przejść do wagonu, gdzie nie obowiązuje rezerwacja, zazwyczaj bardzo zatłoczonego.
Turyści wyruszający w dłuższą podróż z przesiadkami powinni z góry wszystko zaplanować, tak aby uniknąć kłopotów związanych z wykupywaniem biletów i miejscówek. Warto wówczas skorzystać z usług indyjskich agentów podróży, którzy zajmą się rezerwacją, lub wykupić bilety na całą trasę, wraz z miejscówkami. To drugie rozwiązanie wymaga starannego przemyślenia, gdyż trzeba opracować szczegółowy plan podróży, ale pozwala uniknąć marnowania czasu.
Zwrot biletów
Zarezerwowane bilety można oczywiście zwrócić, jednak obowiązują tutaj pewne limity czasowe. Jeżeli dokonuje się tego dzień przed odjazdem, traci się wówczas od 10 do 30 INR, w zależności od klasy. Jeżeli zwrotu dokonuje się ponad 4 godz. przed odjazdem pociągu, zwracane jest tylko 75% kwoty. Jeżeli ktoś rezygnuje z podróży później niż 4 godz. przed jej rozpoczęciem, a także od 3 do 12 godz. po odjeździe pociągu, otrzyma z powrotem tylko 50% wartości biletu.
Bilety na pociąg nie objęty rezerwacją miejsc można oddać do 3 godz. po jego odjeździe, płacąc zaledwie 2 INR kary.
Turyści, którzy zamierzają zwrócić zakupione bilety, obsługiwani są poza kolejnością. W ten sposób ich miejscówki można ponownie sprzedać komuś innemu.