Nepal
Ponieważ kursujące pomiędzy Delhi a Kathmandu bezpośrednie autobusy niestety nie są zbyt dobrej jakości, lepiej wyruszyć w podróż na własną rękę, zwłaszcza że w ten sposób zaoszczędzi się nieco gotówki.
Więcej informacji na temat tras prowadzących do Nepalu znajduje się w rozdziałach poświęconych stanom Uttar Pradeś, Bihar i Bengal. Turyści najczęściej wyjeżdżają z Raksaul (k. Muzaffarpuru), Sonauli (k. Gorakhpuru) oraz Kakarbhitty (k. Siliguri).
Podróż pociągiem w przedziale 2. klasy z Delhi do Gorakhpuru kosztuje 6 $, tyle samo trzeba zapłacić za autobus dojeżdżający do granicy, a stamtąd kierujący się do Kathmandu.
Przejścia na zachodniej granicy Nepalu to: Nepalgandź, Dhangandhi oraz najczęściej odwiedzany Mahendrenagar, leżący naprzeciw wioski Banbassa w Uttar Pradeś. Ta ostatnia trasa, która początkowo może wydać się niezbyt zachęcająca, jest jedną z najlepszych dróg łączących te okolice z Delhi. Kiedy zakończy się budowa autostrady Mahendra, droga ta będzie czynna przez cały rok, gdyż obecnie można nią podróżować jedynie w porze suchej. Dotarcie z Delhi do Mahendrenagaru zabiera 12 godzin, stąd do Nepalgandźu podróżuje się 9 godzin, zaś z Nepalgandźu do Kathmandu -16 godzin. Więcej informacji na temat tej trasy należy szukać w rozdziale poświęconym Uttar Pradeśowi.
Zamknięte są drogi z północnego Biharu do nepalskiego miasta Birgandź, jak np. droga biegnąca przez Dźogbani (nieopodal Purni) oraz Biratnagar, a także wąskotorowa kolejka z Dźajnagaru (k. Darbhangi) do Dźanakpuru, nepalskiego miasta – miejsca urodzenia Sity.
Pakistan
Ponieważ stosunki między Indiami a Pakistanem są obecnie bardzo napięte, na granicy czynne jest tylko jedno przejście.
Lahore-Amritsar Ruch na przejściu granicznym w Attari odbywa się bez przerw. Warto jednak zasięgnąć informacji na temat przekraczania granicy albo w pen-dżabskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, albo też w islamabadzkim Indian High Comission, gdyż sytuacja może zmienić się z dnia na dzień.
Na pociąg kursujący z Lahore (Pakistan) do Amritsaru (Indie) należy zakupić dwa bilety: jeden z Lahore do Attari, indyjskiego miasta granicznego, zaś drugi z Attari do Amritsaru. Pociąg z Lahore odjeżdża codziennie o 11.30, przybywając do Amritsaru o 15.00. Formalności związane z przekraczaniem granicy bardzo często znacznie się przeciągają. Pociąg powrotny odjeżdża z dworca o 9.30, a podróż zajmuje 4 godziny. Pakistański urząd imi-gracyjny i celny ma swą siedzibę w Lahore.
Bilety na pociąg z Amritsaru sprzedawane są przed odj;izdem pociągu. W kantorach na stacji można bardzo korzystnie wymienić walutę na pakistańską, choć równie dobrze można uczynić to w Wagah, znajdującym się na granicy po pakistańskiej stronie.
Niewielu podróżnych korzysta z drogi łączącej Indie z Pakistanem. Turyści, którzy decydują się przebyć ją na własną rękę, muszą dojechać autobusem do W&gah, położonego w połowie drogi między Lahore a Amrit-sarem, następnie przekroczyć granicę i złapać autobus lub taksówkę do Amritsaru.
Autobusy i minibusy kursujące z Lahore odjeżdżają sprzed dworca, znajdującego się na Badami Bagh. Ruch na przejściu granicznym odbywa się 9.15 a 15.30. Jeżeli ktoś nie zdąży w tym terminie przekroczyć granicy, może przenocować w tutejszym PTDC Motel.
STATEK
Przez wiele lat między Rameswaramem, położonym w południowych Indiach, a lankijskim Talajmannarem kursował prom. Kiedy jednak w Sri Lance wybuchł konflikt zbrojny, tą właśnie drogą zaczęto przemycać broń dla tamilskich oddziałów partyzanckich, walczących na północy kraju. W odpowiedzi na to władze Sri Lanki wstrzymały ruch na tym szlaku.
Statki przybywające do Indii z Afryki przywożą na swych pokładach jedynie ładunki, nie zabierając żadnych pasażerów. Od kilku lat brak również połączenia pomiędzy Penangiem a Madrasem.
PODATEK WYJAZDOWY
Podatek wyjazdowy do krajów graniczących z Indiami, a więc do Pakistanu, Sri Linki, Bangladeszu i Nepalu, wynosi 100 INR, zaś do wszystkich innych państw – 300 INR.
Podatek ten, pobierany na lotniskach przed odprawą celną, płacą wszyscy turyści, nawet dzieci, które nie zajmują w samolocie osobnego miejsca.
UBEZPIECZENIA
Niezależnie od tego, jakim środkiem lokomocji będziesz podróżował do Indii, wykup polisę ubezpieczeniową, starannie wybierając jej rodzaj, zwracając uwagę, aby pokrywała koszty związane z udzielaniem pomocy w razie wypadku, leczeniem szpitalnym i transportem chorego. Rozsądnym krokiem jest wykonanie kopii polisy, na wypadek zaginięcia oryginału. Cena ubezpieczenia może się wydać bardzo wysoka, ale tylko ono pozwala na leczenie szpitalne w obcym kraju.