Taryfa normalna jest najdroższa – bilety w tej taryfie są ważne przez cały rok, licząc od daty rozpoczęcia podróży i są biletami typu otwartego (open), czyli datę powrotu można zmieniać dowolnie bez żadnej dopłaty.
O 25-30% tańsze są bilety wycieczkowe, mają one jednak pewne ograniczenia dotyczące terminu powrotu. Może on nastąpić najwcześniej w najbliższą niedzielę po przylocie, czas pobytu określa ważność biletu (maksymalnie 3 miesiące), a rezerwacje można zmieniać bez dodatkowych opłat.
Jeszcze tańsze, o około 50% od taryfy normalnej, są bilety specjalne typu Pex i Apex. Kupując bilet typu PEX, trzeba określić dokładne daty odlotu i przylotu, a ich zmiana wiąże się z dużymi dopłatami. Wracać można najwcześniej w pierwszą niedzielę po przylocie. W przypadku taryfy APEX do tych warunków dochodzą kolejne obostrzenia: rezerwacja nie może być dokonana później niż 7 dni przed odlotem, a bilet trzeba wykupić do 3 dni (jeżeli zarezerwowałeś bilet na 10 lub więcej dni przed odlotem) bądź w ciągu 24 godzin (gdy rezerwacja nastąpiła do 9 dni przed odlotem).
Niejednokrotnie podróżnym przysługują zniżki, uzależnione od wieku, liczby osób podróżujących razem czy od terminu lotu.
Wielu przewoźników wprowadza czasowo oferty specjalne, które są dużo atrakcyjniejsze cenowo niż taryfy stałe. Obowiązują one tylko na wybranych trasach i w wyznaczonym okresie. Czasami warto zmienić daty wylotu nawet o kilka dni, aby skorzystać z oferty specjalnej i zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Bilety
Bilet na samolot jest jednym z poważniejszych wydatków w budżecie turysty. Na rynku działa obecnie tak wiele linii lotniczych i agentów podróży, oferujących usługi po najróżniejszych cenach, że koniecznie trzeba przejrzeć nawet kilkanaście ofert, aby wybrać najodpowiedniejszą. Niezwykle cenne mogą okazać się wskazówki ludzi, którzy wrócili już z podobnej podróży.
Rezerwacją i sprzedażą biletów lotniczych zajmują się agencje turystyczne. Po porównaniu kilku ofert, głównie pod względem ceny, ograniczeń ważności biletu, trasy przelotu i czasu jego trwania, wybranie najkorzystniejszej nie powinno być trudne.
Po otrzymaniu biletu nie zaszkodzi zapisać na osobnej kartce wszystkich danych, jakie się na nim znajdują. W ten sposób łatwiej będzie go odzyskać, jeżeli zostanie zgubiony lub skradziony.
Warto pamiętać, aby kilka tygodni przed podróżą wykupić polisę ubezpieczeniową. Jeżeli zrobi się to zaledwie tydzień przed odlotem, może się okazać, że nie pokrywa ona na przykład strat związanych z opóźnieniami w podróży, których przyczyną są strajki.
Pasażerowie o specjalnych wymaganiach
Pasażerowie, którzy w czasie lotu wymagają specjalnej obsługi, np. osoby ze złamaniami, wegetarianie, niepełnosprawni, matki z małymi dziećmi czy cierpiący na lęk wysokości, powinni uprzedzić o tym przewoźnika już przy kupnie biletu, następnie przypomnieć o tym przy potwierdzaniu rezerwacji, a więc przynajmniej 3 dni przed podróżą, a dodatkowo – podczas odprawy na lotnisku. Warto jeszcze przed kupnem sprawdzić, czy inna agencja lotnicza nie zapewnia swym klientom lepszych warunków w czasie podróży.
Turyści ci zawsze mogą liczyć na życzliwość i dobrą opiekę, warunkiem jest jednak odpowiednio wczesne poinformowanie przewoźnika o danym problemie. Niepełnosprawnym zapewnia się nie tylko pomoc podczas odprawy i odprowadzenie na miejsce, ale i specjalnie dostosowane dla ich potrzeb podesty, windy, toalety i budki telefoniczne. Niestety, nie dotyczy to toalet w samolotach.
Psy, które są przewodnikami niewidomych, najczęściej podróżują w specjalnych klatkach z innymi zwierzętami, jednak mniejsze mogą pozostać u boku swego pana. Podlegają one 6-miesięcznej kwarantannie, podobnie jak wszystkie inne zwierzęta przywożone samolotem do kraju, gdzie skutecznie zwalczono już wściekliznę (np. do Wielkiej Brytanii lub Australii). Głuchoniemi pasażerowie mogą poprosić, aby wszelkie ogłoszenia, zarówno na lotnisku, jak i na pokładzie samolotu, przekazywano im na piśmie.
Dzieci poniżej 2. roku życia, które nie zajmują osobnego miejsca, mogą uzyskać 90% zniżki lub nawet podróżować za darmo. Nie przysługuje im jednak normalny limit bagażu. Dzieciom ważącym nie więcej niż 10 kg zapewnia się specjalne kołyski, o które trzeba jednak poprosić odpowiednio wcześniej. Pasażerowie, którzy nie przekroczyli jeszcze 12 lat, podróżują zwykle za połowę lub 2/3 ceny. Podobnie jak innych pasażerów, dotyczą ich ograniczenia ilości bagażu. Spacerowe wózki traktuje się zazwyczaj jako bagaż podręczny.
Wylot z Polski
PLL LOT nie posiada obecnie bezpośredniego połączenia z Indiami. Samoloty z Warszawy do Delhi z przesiadką we Frankfurcie nad Menem kursują 4 razy w tygodniu. W biurach podróży i agencjach zajmujących się rezerwacją i sprzedażą biletów lotniczych można kupić bilety na dowolne pośrednie połączenie innymi liniami, z przesiadką w którymś porcie lotniczym Europy lub poza Europą. Korzystne ceny oferują najwięksi światowi przewoźnicy, na przykład KLM, British Airways czy Lufthansa, ale czasem okazje zdarzają się wśród małych, mniej znanych linii. Nie da się jednoznacznie określić najtańszej możliwości, gdyż ceny zmieniają się, w zależności od przyjętych w danej firmie dat sezonu czy taryf specjalnych, nawet z tygodnia na tydzień. Ceny najtańszych biletów 3-miesięcznych typu Apex (określona data wylotu i powrotu, rezerwacja nie później niż 7 dni przed odlotem) z Warszawy do Delhi wahają się w granicach 700-900 $ (2100-2700 zł). Bilety 6-miesięczne kosztują ok. 1000-1200 $ (3000-3600 zł), a bilety open (z możliwością zmiany terminu powrotu) ważne 1 rok – ok. 1300-1500 $ (3900-4500 zł).